تایتل قالب


بانو هی بین جانگ اوکی جونگ از خاندان ایندونگ جانک (9 نوامبر 1701 - 3 نوامبر 1659) یکی از همسران زیبا و محبوب پادشاه سوک جونگ بود. وی دختر جانگ یونگ و همسر دومش بانو یون از خاندان پاپیئونگ بود. 

جانگ اوکی جونگ در زیبایی سرآمد زنان چوسان بود و در برخی آثار تاریخی به زیبایی و جذابیت وی اشاره شده است. وی به طبقه جونگین (یا چونگین) که طبقه متوسط جامعه کره بود، تعلق داشت و خاندان وی از دیرباز پیشه مترجمی داشتند.

جانگ اوکی جونگ به عنوان یکی از کاندید های مقام ملکه، از سوی ملکه وارثه اعظم جانگ نئول و شاهزاده دونگ پیونگ به دربار معرفی شد. پس از ورود به قصر و ملاقات با پادشاه، پادشاه به دلیل علاقه ای که به وی پیدا کرده بود به او مقام سانگ-گونگ را اعطا کرد اما مادر پادشاه سوک جونگ که از حزب نورون بود دچار تشویش شد که از حزب ملکه وارثه اعظم (حزب سورون) بانو جانگ که بسیار زیبا و دلربا بود و نفوذ زیادی در شاه داشت، مقام ملکه را دریافت کند. به همین منظور بانو جانگ را تا زمان ورود ملکه اینهیون، همسر قانونی پادشاه (1683) از قصر اخراج کرد.

در سال 1686 وی عنوان سوک-وون را از پادشاه دریافت کرد و در سال 1688 پس از تولد پسرش، مقام رفیع سوک-اویی را گرفت. در همان سال ملکه اینهیون تبعید شد و وی عنوان هی-بین (هی به معنای زیبایی) را دریافت کرد و سپس به عنوان ملکه به دربار و مردم معرفی شد. و این سرآغاز اختلافی خونین میان حزب نورون و سورون بود که در تاریخ با نام گیشا هوان گوک یاد می شود.

پادشاه سوک جونگ مایل بود که پسر بانو جانگ را (شاهزاده گیونگ جونگ) ولیعهد خویش معرفی کند اما این امر مورد قبول دربار و مردم نبود چرا که مادر این شاهزاده همسر رسمی و قانونی پادشاه نبود. بنابر این ملکه اینهیون تصمیم گرفت فرزند بانو هی بین را به عنوان فرزند خویش معرفی کند و او را از بانو جانگ بگیرد. از آن جا که ملکه اینهیون بسیار جوان بود و تنها 21 سال داشت به دلیل دسیسه های حزب سورون و بانو جانگ توسط دربار از مقام خود نزول کرد و از قصر تبعید شد. این واقعه نه تنها سبب تبعید ملکه شد بلکه به یک پاکسازی حزب نورون منجر شد که طی آن بسیاری از وزرای حزب نورون تبعید و تعدادی با سم به قتل رسیدند و رئیس حزب نورون سئو-این نیز به قتل رسید و پس از او پدر ملکه اینهیون تبعید و به مرگ محکوم شد.

سپس بانو هی بین در دربار به عنوان کاندیدای مقام ملکه معرفی شد که با حمایت پادشاه سوک جونگ و حزب سورون به پیروزی رسید.

در سال 1694 بانو هی بین علاقه و حمایت پادشاه را در نتیجه اقدامات حزب سورون و خانواده اش که برای کسب قدرت بیشتر صورت می گرفت از دست داد از سویی دیگر پادشاه به بانو چوی که از حزب نورون و حامی ملکه بود علاقه مند شده بود.

پادشاه سوک جونگ اقداماتی را به منظور خلع بانو جانگ هی بین آغاز کرد که طی آن ابتدا برادر ملکه و رئیس حزب سورون را تبعید کرد سپس با ملکه اینهیون ارتباط برقرار کرد و وی را به کاخی کوچک در آندونگ که به کاخ توت معروف بود، منتقل کرد.

ملکه جانگ به مقام هی بین تنزل یافت و ملکه اینهیون به جایگاه خویش بازگشت. در سال 1701 ملکه اینهیون از یک بیماری ناشناخته در گذشت که بعد ها این اتهام به بانو هی بین وارد شد که به کمک جادوگری، علیه ملکه اینهیون به جادوی سیاه متوسل شده است و باعث مرگ وی شده است.

حزب سورون خواهان عفو بانو جانگ بودند که پادشاه خشمگین از وقایع دستور اعدام خاندان بانو جانگ از جمله مادر و برادر وی را صادر کرد. رئیس حزب سورون نیز خواهان عفو بانو جانگ شد اما پادشاه در پاسخ به وی گفت اقدامات بانو جانگ و حزب سورون سبب مرگ 1700 نفر شده است و این قابل بخشش نیست.

پادشاه در بیست و هفتمین سال سلطنت خود دستوری را صادر می کند که طی آن هیچ یک از بانوان دارای رتبه بین نتوانند عنوان ملکه را دریافت کنند. جانگ هی بین در 9 نوامبر 1701  زمانی که 42 سال داشت به مرگ با خوردن سم محکوم می شود و حکم بلافاصله به اجرا گذاشته می شود.

برخی تصور می کنن جانگ هی بین قربانی مبارزات سیاسی حزب نورون و سورو ن بوده است. با این وجود به وی پس از مرگش به عنوان مادر ولیعهد، مقام بانو اوکی-سان بزرگ از خاندان جانگ اعطا شد.

بانو هی بین صاحب دو فرزند از پادشاه سوک جونگ بود:

ولیعهد یی یون که بعد ها به عنوان گونگ جونگ به سلطنت رسید

شاهزاده یی سئونگ سو که زندگی وی مورد مناقشه تاریخ دانان است.منابع:

خاطرات بانو های یونگ ص 246

the memoirs of lady hyegyong pag.246

کتاب آسیای شرقی: فرهنگ، جامعه و تاریخ سیاسی جلد سوم ص 255

Book East Asia: A Cultural, Social, and Political History, 3rd pag. 255

کتاب تاریخ کره ص 160

https://archive.org/stream/historyofkorea02hulbuoft#page/160/mode/2up


نظرات (۱۸)

 • Nazanin
  شنبه ۱۶ ارديبهشت ۹۶ , ۱۸:۰۰
  عالییییی بود عزیزم❤️ مرسی😘
  • author avatar
   سنا **
   ۳۱ ارديبهشت ۹۶، ۲۳:۴۵
   ممنونم
 • میم ....
  پنجشنبه ۲۱ ارديبهشت ۹۶ , ۲۱:۳۰
  دونگی پلید:\
  :(
  • author avatar
   سنا **
   ۳۱ ارديبهشت ۹۶، ۲۳:۴۸
   :))
 • ♡Lahee♡
  سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۹۶ , ۱۵:۳۶
  جالب بود :)))))))
  • author avatar
   سنا **
   ۳۱ ارديبهشت ۹۶، ۲۳:۴۸
   :)
 • سولماز
  يكشنبه ۳۱ ارديبهشت ۹۶ , ۲۲:۰۸
  عالی بود و معرکه خسته نباشید 
  • author avatar
   سنا **
   ۳۱ ارديبهشت ۹۶، ۲۳:۴۸
   ممنونم
 • setayesh
  پنجشنبه ۴ خرداد ۹۶ , ۱۰:۲۰
  با سلام و خسته نباشید ، لطفا از افسانه ی سامبونگ هم بگذارید.باتشکر.

  • author avatar
   سنا **
   ۹ خرداد ۹۶، ۰۲:۲۸
   سلام 
   ممنونم
   اگر فرصت کنم از این سریال تصاویری قرار خواهم داد
   پایدار باشید
 • Www
  شنبه ۲۷ خرداد ۹۶ , ۱۴:۲۰
  بعضی جاها اشتباه ترجمه شده علت اخراج ملکه اینهیون این بود که برعکس ملکه نمیخواست پسر هی بین رو به فرزندی قبول کنه. چون ملکه هنوز خیلی جوان بود امیدوار بود خودش بچه دار بشه اما پادشاه اصرار داشت ملکه پسرشو به فرزندی قبول کنه تا به عنوان پسر ملکه ولیعهد بشه، چون حزب نورون قدرت زیادی در اون دوران داشت پادشاه میخواست فرزندی که مورد حمایت سورونه ولیعد بشه تا توازن قدرت دربار حفظ بشه دلیل اینکه از احزاب مختلف هم همسر میگرفت همین بود. اما مخالفت ملکه موجب خشم شاه شد یک دلیل دیگش هم اتهام حسادت وارده به ملکه بود چون ملکه یکبار این حرف رو درقصر پخش کرد که جان هی بین یک هیولای شش دم در زندگی قبلیش بوده و توانایی بچه دار شدن نداره (من درست نمیدونم این موجود چیه ولی به خرافات و باورهای اون دوران برمیگرده که مردم بی سواد رو سریع تحت تاثیر قرار میداده) این موضوع هم مورد عصبانیت شاه قرار میگیره و در نهایت به این بهانه ها قدرت از دست نورون خارج میشه. 
  اون هزار و هفتصد نفر هم توسط خود پادشاه اعدام و مجازات شدن. این پادشاه که در دونگ یی انقدر خوب نشون داده شده بود طبق تاریخشون آدمای زیادی کشت و همسران مختلفی میگرفت تا قدرت همیشه خارج از دست وزرا در دست خودش بمونه. پسر جان هی بین به عنوان ولیعهد دوران سختی رو گذراند و پنج سال بعد از به حکومت رسیدنش مسموم شد و مرد. 
  • author avatar
   سنا **
   ۲۸ خرداد ۹۶، ۱۵:۳۴
   خیر عزیزم ترجمه صحیحه
   کسی که سرپرستی ولیعهد رو به عهده می گرفت ملکه وارثه آینده قصر محسوب میشد و قدرت زیادی داشته ،برای همین سرپرستی ولیعهد برای حزب نورون و سورون دارای اهمیت زیادی بوده، همین امر سبب اختلاف میان احزاب و اندرونی قصر شد
 • محمد
  يكشنبه ۲۶ شهریور ۹۶ , ۰۰:۰۲
  سلام
  میگن ملکه وارثه بزرگ کیم این وون(همون ملکه ای که بعد از مرگ ملکه اینهیون ملکه شد)پسر بانو جانگ رو پس از ۵ سال امپراطور بودن با عود تریاک مسموم و میکشه که میگن شاهزاده وانجا(مقام شاهزاده ارشد که مادر یا مادر خواندش ملکه باشد)یی گئوم(پسر بانو سوک بین یا همون دونگ یی خودمون)در قتل برادرش با نامادری اش همکاری داشته
  پس از مرگ امپراطور(پسر بانو جانگ هی بین)و با کمک ملکه این وون ،شاهزاده بدون اعطای مقام ولیعهدی ،به امپراطوری میرسد و با عنوان امپراطور یئونگ جو بر تخت مینشیند و بعد از تائجو،دارای طولانی ترین زمان امپراطوری در چوسان است
  بعد از آن حادثه،ملکه مادر این وون به مقام ملکه مادر بزگ(ملکه وارثه بزرگ) می رسد.
  امپراطور یئونگ جو دارای دو ملکه به نام های جئونگ سونگ و جئونگ سان است
  از هر دو ملکه دخترانی دارد و از یک صیغه اش پسری به نام ولیعهد سادو داشت که بعد ها با توطعه خواهر تنی و نامادری اش یعنی ملکه جئونگ سان به مرگ محکوم میشد و امپراطور یئونگ جو پسر خودش را در ظرف برنج می اندازد تا بمیرد.
  پس از مرگ ولیعهد سادو،امپراطور یئونگ جو افسرده میشود و به راز توطعه علیه پسرش پی میبرد و برای جبران ،مقام ولیعهدی را به پسر ولیعهد سادو(یعنی نوه اش)یعنی جناب یی سان میدهد.
  بعد از مرگ یئونگ جو،نوه اش یی سان با نام امپراطور جئونگ جو به تخت مینشیند و انتقام را از عاملین مرگ پدرش میگیرد 
  همینطور مشهود است امپراطوران سوک جونگ(پدر یئونگ جو)،امپراطور یئونگجو(پسر دونگ یی و امپراطور سوک جونگ) و امپراطور جئونگجو(نوه ی امپراطور یئونگجو)بهترین امپراطوران چوسان بودند
  مخصوصا در زمان جئونگجو که چوسان بسیار پیشرفت کرد و با کشور های دیگر روابط تجاری برقرار کرد 
  برای درک بهتر پیشنهاد میکنم سریال یی سان رو حتما ببینید که زندگی امپراطور جئونگ جو هست
  البته در این سریال خیلی زیاده روی شده و امپراطور یئونگجو را شخصیتی جاه طلب اما زیرک معرفی کرده که ابزار دست وزیران نیست
  تا حدودی درسته ولی به آن اندازه هم جاه طلب و مغرور نبوده و برعکس خیلی هم خونگرم و مهربان بوده چون پسر دونگ یی بوده بالاخره!!!

  • author avatar
   سنا **
   ۲۷ شهریور ۹۶، ۲۳:۱۲
   سلام 
   سپاس از اطلاعات خوبتون :)
 • ناشناس
  جمعه ۸ دی ۹۶ , ۰۲:۲۹
  اتفاقا ملکه اینهیون به این خاطر خلع میشه که حاضر نمیشه پسر بانو جانگو به فرزندی قبول کنه.چون هنوز خیلی جوون بوده و میخواسته خودش بچه دار بشه .اینجا برعکس نوشته به ویکی پدیا مراجعه کنید
  • author avatar
   سنا **
   ۸ دی ۹۶، ۱۳:۳۷
   متون تاریخی زبان اصلی همه این موضوع رو صدق کردن 
   میتونید به کتب تاریخی آنلاین مراجعه کنید 
 • #
  شنبه ۳۰ دی ۹۶ , ۱۹:۱۶
  توی فیلم ملکه اینهیون به زور می خواسته پسر هی بین رو بگیره. الان اینجا همه میگن نمی خواسته؟
 • ناشناس
  شنبه ۷ بهمن ۹۶ , ۲۳:۰۷
  میشه ادرس سایتارو بدین
  • author avatar
   سنا **
   ۸ بهمن ۹۶، ۱۹:۲۳
   متن ترجمه این مقاله ویکیپدیاست

   https://en.wikipedia.org/wiki/Hui-bin_Jang

   خود سایت هم به طور خاص رفرنس داده

   http://www.dramasrok.com/2010/06/king-sukjong-jang-hee-bins-tombs/

   https://archive.org/stream/historyofkorea02hulbuoft#page/102/mode/2up
 • ناشناس
  چهارشنبه ۲۵ بهمن ۹۶ , ۱۴:۵۸
  ترجمت بعضی جاها اشتباه بود و حتی کلا داستانو عوض کرد
 • ناشناس
  چهارشنبه ۲۵ بهمن ۹۶ , ۱۵:۱۱
  ترجمش به این شکله که پادشاه سوکجونگ از ملکه درخواست میکنه شاهزاده رو به سرپرستی قبول کنه که  یک روش معمول در ان زمان بوده ولی ملکه رد میکنه.وبه این خاطر متهم میشه به دسیسه های سیاسی ودر نهایت خلع میشه.حتی جای دیگه هم نوشته بود ملکه مادر بانو جانگ رو اخراج میکنه ولی بعد ملکه اینهیون برش میگردونه به قصر
  • author avatar
   سنا **
   ۵ اسفند ۹۶، ۲۱:۱۲
   حق با شماست
 • ناشناس
  چهارشنبه ۲۵ بهمن ۹۶ , ۱۵:۱۸
  یجای دیگشم نوشته بود بعضی از وب سایتای کره ای گفتن چون بانو جانگ زن قوی بوده اگه دخترا به دیدن مقبرش برن و ادای احترام کنن یه دوست پسر عاشق پیدا میکنن خخخخخخ
  • author avatar
   سنا **
   ۵ اسفند ۹۶، ۲۱:۱۲
   :)
 • ناشناس
  چهارشنبه ۲۵ بهمن ۹۶ , ۱۵:۲۷
  Queen Inhyeon refused to adopt Gyeongjong as her own son and was demoted from her position due to the political machinations of the time
 • نقره ای
  دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۹۷ , ۰۲:۳۴
  بانو جانگ فقط بانو جانگ تو سریال دونگ یی اینجا خیلی لوس و عقده ای بود فقط قیافه قشنگی و ملوسی داشت اما بانو دونگ یی جذاب و زیبا بود
  در کل دونگ یی به واقعیت نزدیک تر بود حد اقل منطقی تر بود 
  • author avatar
   سنا **
   ۲۷ ارديبهشت ۹۷، ۱۴:۵۴
   :)
 • passport
  جمعه ۴ خرداد ۹۷ , ۱۶:۴۴
  Hello јust ԝanteɗ to give you a quick heads up.

  The text in your post seem to be running off the ѕcreen in Internet explorer.
  I'm not sure if this is a format issue or something to do with internet browsеr compatibility but I figured I'd post
  to let you know. Thе style and design ⅼߋok
  great though! Hope you get the issսe solved sоon. Many tһanks
  • author avatar
   سنا **
   ۲۸ خرداد ۹۷، ۰۰:۵۶
   Hi
   I reviewed the above but the page was opened in Internet Explorer without problems and there is no problem with the format
   This is likely to be a problem with your operating system
 • Setysh
  جمعه ۱۱ خرداد ۹۷ , ۰۰:۵۷
  بنظر من این وسط پادشاه از همه کثیف تر بود چون اگه ما بخوایم از هر دوتا سریال(دونگی.جانگ اوک جونگ) یه نتیجه مشترک بگیریم تو هر دوتاش اومده که پادش اه جانگ اوک جونگ رو خیلی خیلی دوست داشته اخه وقتی اونو انقدر دوست داره چطور میتونه بعدش دونگی رو همون اندازه یا بیشتر دوست داشته باشه
  • author avatar
   سنا **
   ۱۳ خرداد ۹۷، ۱۲:۴۱
   :)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

لباس کده من و مری

در این وب همه چی هست :)

دوستان اگر صفحه وب سنگین شده از مرورگر فایر فاکس استفاده کنید تا مشکل حل بشه

طبقه بندی موضوعی